IHW40N120R5XKSA1
INFINEON
INFINEON SP001607190
Abbildung kann vom Original abweichen
IHW40N120R5XKSA1
Description: IGBT 1200V 40A 1.55V TO247-3 Hersteller: INFINEON Matchcode: IHW40N120R5 Rutronik No.: IGBT2495 VPE: 30 MOQ: 30 Package: TO247-3 Verpackung: TUBE
Alternativen finden Datenblatt
Einfügen in Projektliste Muster
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
40 A
V(CEsat)
1.55 V
Gehäuse
TO247-3
Bodydiode
YES
P(tot)
394 W
Automotive
NO
td(off)
420 nS
Befestigung
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technologie
TRENCHSTOP
Verpackung
TUBE
Hersteller Artikel
SP001607190
ECCN
EAR99
Zolltarifnummer
Land
China
ABC-Schlüssel
A
Lieferzeit beim Hersteller
38 Wochen
Description:
Summary of Features
  • Switching losses reduced by 20%
  • Very low conduction losses
  • Reduced turn-on current spike up to 10%
  • Tj(max) = 175°C