IHW15N120R3FKSA1
INFINEON
INFINEON SP000521590
Abbildung kann vom Original abweichen
IHW15N120R3FKSA1
Description: IGBT 1200V 30A 1.48V TO247-3 Hersteller: INFINEON Matchcode: IHW15N120R3 Rutronik No.: IGBT1171 VPE: 30 MOQ: 240 Package: TO247-3 Verpackung: TUBE
Alternativen finden Datenblatt
Einfügen in Projektliste Muster
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
30 A
V(CEsat)
1.7 V
Gehäuse
TO247-3
Bodydiode
YES
P(tot)
254 W
Automotive
NO
t(r)
46 nS
td(off)
300 nS
Befestigung
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technologie
IH-series
Verpackung
TUBE
Hersteller Artikel
SP000521590
ECCN
EAR99
Zolltarifnummer
Land
China
ABC-Schlüssel
A
Lieferzeit beim Hersteller
21 Wochen
Summary of Features
  • Best-in-class conduction properties in VCEsat and Vf
  • Lowest switching losses, highest efficiency
  • Tj(max) = 175°C
  • Soft current turn-off waveforms for low EMI
Benefits
  • Lowest power dissipation
  • Better thermal management
  • Surge current capability
  • Lower EMI filtering requirements
  • Reduced system costs
  • Excellent quality
  • Highest reliability against peak currents
Anfragen oder bestellen:
Please login
Abgekündigtes Bauteil
Letzte Bestellmöglichkeit beim Hersteller: 31.12.2025
Der Rutronik24 Shop ist nur für Firmenkunden. Ein Verkauf an Privatkunden ist nicht möglich.
Der Artikel ist in dieser Menge nicht lieferbar.
Compatible
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D151509SC
MGJ2D151509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 15V to 15/-8,7 2W
  • Package: SIP
  • Verpackung: TUBE
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D241509SC
MGJ2D241509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 24V to 15/-8,7 2W