IGW30N60H3FKSA1
IGW30N60H3FKSA1
Description:
IGBT 600V 60A 2.40V TO247-3
Hersteller:
INFINEON
Matchcode:
IGW30N60H3
Rutronik No.:
IGBT1229
VPE:
30
MOQ:
30
Package:
TO247-3
Verpackung:
TUBE
- V(CE)
- 600 V
- I(C)
- 60 A
- V(CEsat)
- 2.40 V
- Gehäuse
- TO247-3
- Bodydiode
- NO
- P(tot)
- 187 W
- Automotive
- NO
- t(r)
- 33 nS
- td(off)
- 207 nS
- td(on)
- 21 nS
- Befestigung
- THT
- RoHS Status
- RoHS-conform
- Technologie
- TrenchStop
- Verpackung
- TUBE
- Hersteller Artikel
- SP000852242
- ECCN
- EAR99
- Zolltarifnummer
- Land
- China
- ABC-Schlüssel
- B
- Lieferzeit beim Hersteller
- 38 Wochen
Infineon’s high speed devices are used to reduce the size of the active components (25kHz --> 70kHz). Infineon’s HighSpeed 3 family provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
Summary of Features
- Designed specifically to replace planar MOSFETs in applications switching at frequencies below 70kHz
- Low switching losses for high efficiency
- Excellent V ce(sat) behavior thanks to the famous Infineon TRENCHSTOP™ technology
- Fast switching behavior with low EMI emissions
- Optimized diode for target applications, meaning further improvement in switching losses
- Low gate resistor selection possible (down to 5Ω) whilst maintaining excellent switching behaviour
- Short circuit capability
- Offering T j(max) of 175°C