TLS810B1LDV50XUMA1
INFINEON
INFINEON SP001349918
Abbildung kann vom Original abweichen
TLS810B1LDV50XUMA1
Description: LDO VREG 5V 0.1A TSON-10 Hersteller: INFINEON Matchcode: TLS810B1LD V50 Rutronik No.: ICSPR9877 VPE: 5000 MOQ: 5000 Package: DFN10-3 Verpackung: REEL
Alternativen finden Datenblatt
Einfügen in Projektliste Muster
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Mode
POS
Ausgangsspannung
5 V
Ausgangsstrom
0.1 A
Eingangsspannung
42 V
Gehäuse
DFN10-3
Automotive
AEC-Q(100)
Op.Temp R.min
-40 °C
Dropout Spannung
200 mV
Toleranz
1 %
Op.Temp R.max
150 °C
Übertemperaturschutz
YES
Verpolschutz
YES
ShortCirc.proof
RoHS Status
RoHS-conform
Verpackung
REEL
Artikelart
LOWDROP
Hersteller Artikel
SP001349918
ECCN
EAR99
Zolltarifnummer
Land
Malaysia
ABC-Schlüssel
B
Lieferzeit beim Hersteller
22 Wochen
This product is available in new 3.3mm * 3.3mm leadless automotive package (TSON10) with improved optical inspection. With an input voltage range of 2.75V to 42V and ultra low quiescent of only 5.5μA the regulator is perfectly suitable for automotive or any other supply systems connected permanently to the battery. The TLS810B1LDV50 is available in 5.0V output voltage version with an accuracy of 2% and output current capability up to 100mA. It is stable with only a small ceramic capacitor of 1μF at the output. The device can be switched on and off by the Enable feature leading to a current consumption of less than 1μA. With extended operating range down to 2.75V, TLS810B1LDV50 is also suitable to supply automotive systems operating during cranking condition. TLS810B1LDV50 includes internal protection features like output current limitation and overtemperature shutdown.
Summary of Features
  • Wide Input Voltage Range: 2.75V to 42 V
  • 100 mA Current Capability
  • Fixed Output: 5V
  • Ultra Low Quiescent Current: 5.5μA
  • Low Dropout Voltage: 250 mV @ 100mA
  • Enable feature
  • Very low Shutdown Current: < 1μA
  • Stable with 1μF Output Capacitor
  • Stable with Aluminium, Tantalum or Ceramic
  • Output Current Limit Protection
  • Overtemperature Protection
  • PG-TSON-10 package
  • Wide temperature range: -40°C < T j < 150°C
  • Green Product (RoHS compliant)
  • AEC Qualified
Benefits
  • Cost optimized ceramic output capacitance => 1µF
  • Suitable for cranking (stop & start) => 2.75V input & very low dropout